Eğitimde Pandemi Riskini Provimes İle Kontrol Edin.

Eğitimde Pandemi Riskini Provimes İle Kontrol Edin.

13/10/2020
Özcan Yazıcı

Okulların yeni eğitim öğretim dönemine başlamasının gündemde olduğu bugünlerde, Exa Teknoloji, Covid 19 riskini önceden belirleyebilmek için “Covid 19 Süreç ve Risk Yönetim” yazılımını eğitim sektörünün kullanımına sundu. Risk algoritmalarını içeren özel uygulama olası riskleri önceden belirleyerek eğitim sürecinin kesintiye uğramaması için destek sunacak.

Covid 19 pandemisi tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de en çok eğitim alanını etkiliyor ve milyonlarca öğrenci sağlık riskleri nedeniyle hala okullarından uzakta bulunuyor.

Covid 19’un bulaş özellikleri nedeniyle kolayca yayılabiliyor. Salgının kontrol altına alınabilmesi için olası pozitif vakaların hızlı bizimde tespit edilmesi ve izolasyon büyük önem taşıyor.

OKULLAR KADEMELİ AÇILIYOR

Birçok işletmede olduğu gibi eğitim kurumlarında da Covid 19’a karşı en yaygın başvurulan önlem yüksek ateş ölçümü. Ancak bu riski önlemede yeterli olmuyor. Ayrıca yorgunluk, ishal, kas ve baş ağrısı, öksürük, nefes alma güçlüğü, tat ve koku alma duyularında azalma gibi başkaca hastalık belirtileri de bulunuyor.

Eğitim kurumlarında 8. ve 12. Sınıfların ardından ilk etapta anaokulu ve 1. Sınıf öğrencilerinin okula dönüş yapması kararlaştırılırken, bir süre sonra diğer öğrencilerin de yeniden okullarına dönmesi söz konusu. Bu nedenle, okul yönetimleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler açısından sürecin kontrolü büyük önem taşıyor.

TÜM FAKTÖRLERİ İZLEYİN VE ANLAYIN

Eğitimin aksamadan sürmesi, öğretmen ve öğrencilerin sağlık koşullarının korunabilmesi ve riski tespit etmek için hastalık belirtileri dışında faktörleri de takip etmek ve anlamak kritik derecede önemli.

Market, kafe, okul, sağlık kuruluşu ve benzeri insan yoğunluğun yüksek olduğu yerlerde çalışan aile bireyinin olması; düğün, taziye, sinema, hastane ve benzeri kalabalık bir ortamda bulunmak; toplu taşıma araçları ile yolculuk; Covid 19 tanısı konan veya temaslı olan bir yakına sahip olmak gibi bilgi ve verilerin önceden bilinmesi riski anlama ve kontrol etmede büyük yarar sağlıyor. Eğitim kurumlarının bu veri akışını kontrol etmesi büyük zorluk içeriyor. Provimes’in geliştirdiği Covid 19 Süreç ve Risk Yönetim uygulaması içerdiği algoritma sayesinde bu sorun için önemli bir çözüm getiriyor.

RİSKLERİ ÖNCEDEN BELİRLEYİN

Provimes, web ve mobil uygulamaları sayesinde tüm veliler, öğretmenler ve okul idarecilerini hızlıca ulaşılabilir hale getiriyor. Algoritması sayesinde “hastalık belirtisi ve risk durumunun” belirlenmesi ve salgınla mücadele kolaylaşıyor.

Provimes Covid-19 Süreç ve Risk Yönetimi uygulaması içinde 15 soruluk değerlendirme formu bulunuyor. Eğitim kurumu isterse bu soruları özelleştirerek kendi ihtiyaçlarına göre artırabiliyor ya da çıkartabiliyor. Her bir sorunun uygulanma periyodu ve hedef kitlesi sınıf veya grup özelinde belirlenebiliyor. Zaman, bir gün, haftalık gibi periyotlarla ayarlanabiliyor. Böylece, algoritma hastalık riski veya belirtisi olan öğrencileri, öğretmenleri önceden ve hızlı tespit ederek erken önlem alınmasını sağlıyor ve yayılım riskini azaltıyor.

ZİYARETÇİ RİSKLERİNİ YÖNETİN

Provimes Covid-19 Süreç ve Risk Yönetimi uygulaması yalnızca öğretmen ve öğrencilere yönelik değil, eğitim kurumunu ziyaret edenleri de takip etmesi ve anlamasını sağlıyor. Aynı kontrol mekanizması ziyaretçiler yönünden de gerçekleşiyor. Ziyaretçilere bilgilendirme Biri ve SMS üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca ziyaretçilere bir kare kod gönderilerek kuruma temassız girişleri sağlanıyor.

Öğrencilerin yeniden okullarına kavuşabilmesi ve eğitimin sürdürülebilir kılınması için risklerin önceden hızlıca belirlenmesi ve önlem alınması zorunlu.

8 EKİM’DE TÜM KULLANICILARA SUNULACAK

Provimes’in geliştirdiği teknoloji bu anlamda etkili bir çözüm sunuyor.

Provimes ile eğitim kurumları öğretmen, öğrenci ve velilerinin sağlığına verdikleri değeri göstermiş olacaklar. Aynı zamanda sağlıklı bir eğitim ortamını koruyarak, eğitimin kesintisiz sürmesine desteklemiş olacaklar. 6331 Sayılı yasaya da uyumlu hale gelecekler.

Exa Teknolojinin geliştirdiği ve Provimes’e entegre çalışan Covid 19 Süreç ve Risk Yönetim uygulaması, 8 Ekim 2020 tarihinden itibaren mevcut ve yeni kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak.

Sosyal medyada paylaşın
© 2019 Provimes Tüm Hakları Saklıdır. | E-Posta: info@provimes.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram